Problemy zdrowotne związane z pigułkami antykoncepcyjnymi III i IV generacji farmaceutykiN.Wathion: Złożone doustne leki antykoncepcyjne, które zawierają 2 rodzaje hormonów są związane ze zwiększonym występowaniem zakrzepicy. W ciągu lat przyjmowania leków antykoncepcyjnych to ryzyko rośnie i w związku z tym władze regulacyjne stwierdziły, iż potrzebne jest informowanie o możliwych zagrożeniach na ulotkach w pudełkach leku przepisywanego pacjentowi.

M.Raine: Złożone tabletki antykoncepcyjne mają bardzo wiele korzyści. Minimalizują znaczną ilość chorób kobiecych. Badania donoszą, że zmniejszają one ryzyko raka szyjki macicy. Istnieje zagrożenie dolegliwości zakrzepowych. Na 100000 kobiet 1 kobieta może dostać zakrzepicy w sytuacji brania tabletek 1 generacji. Kontrowersyjny lek Diana 35 jest stosowany w przypadku poważnych chorób, w tym na trądzik. Wszystkie informacje muszą być zamieszczone na ulotce. Większość badań naukowych i publikacji zajmuje się tematem zakrzepicy przy braniu leków antykoncepcyjnych. Potrzeba większej świadomości tak u pacjentek, jaki i lekarzy.

Komisja: Komisja w ramach procesu chce zagwarantować zgodność z prawem Unii Europejskiej oraz w kontekście nadzoru farmaceutyków. W momencie zakończenia ocen procesów, rolą Komisji zapewnienie jednolitego stosowania środków. Jest to bardzo ważne i należy to podkreślać. Potrzeba zharmonizowanych działań w Unii Europejskiej. Nasze procedury muszą być prowadzone w trybie pilnym.